Czy myślicie, że przygoda z książką kończy się na jej czytaniu? Ja tak myślałam do czasu, aż innego spojrzenia na książeczki dla dzieci nauczył mnie mój dwuletni wówczas syn. 

Pewnego dnia jedną z nich otworzył na czarno – białej rozkładówce, przedstawiającej kontury bohaterów, wziął kredki i zaczął kolorować. Kiedy na końcu języka miałam już słowa „tak nie wolno”, przypomniałam sobie fragment „Małego Księcia” (pamiętacie słynny kapelusz lub węża boa, który trawi słonia?) i zrozumiałam, że dziecko widzi inaczej niż dorosły. 

To, co dziecko uznało za dokończoną, kompletną ilustrację, dorosły często oceniłby po prostu jako zniszczoną książeczkę.

Zabawa w czytanie

Podobnie jak postrzeganie książek, tak i czytanie dzieci różni się od czytania dorosłych. 

W związku z dużą potrzebą ruchu, maluch nie zawsze będzie w spokoju słuchał czytanego przez Was tekstu. Aby uniknąć uczucia frustracji, potraktujcie wspólne czytanie jak zabawę, a książeczki dla dzieci podobnie jak zabawki. 

Pozwólcie dziecku przerwać w połowie zdania, zmieńcie wasz sposób myślenia – niech to będzie okazja do odrobiny ruchu („a teraz pokażemy, jak chodzi lew”). Dzięki aktywności, dziecko z książki wyniesie więcej, niż będąc skoncentrowanym na siedzeniu w bezruchu. 

Wspólna zabawa w czytanie zaspokaja także potrzebę bliskości, co sprzyja rozwojowi myślenia i kreatywności.

Zaproś bohatera do swojego świata

Co by było, gdyby bohater ulubionej książeczki dla dzieci, zapukał teraz do drzwi waszego domu? Gdzie byście go zabrali? Co byście mu pokazali? A może chcielibyście żeby został z wami na dłużej? 

Jeśli spróbujecie narysować go kredkami, namalować farbami albo wyciąć z tektury, będzie wam towarzyszył w codziennych czynnościach! Zaproście go na wspólny posiłek, zabierzcie na wakacje, pokażcie ulubiony plac zabaw.

Taka zabawa jest nie tylko świetną okazją do dialogu z dzieckiem, ale też buduje więź z bohaterem. Jeśli dziecko aktywnie włączy się w opowieść i będzie ona dla niego atrakcyjna, z pewnością samo będzie sięgało po książkę. Możecie także pokusić się o wymyślenie dalszych losów waszego ulubieńca.

Książeczki dla dzieci – wiele możliwości

Książeczki dla dzieci, mogą być świetnym źródłem pomysłów na wspólne spędzanie czasu. Ogranicza Was wyłącznie wasza (i waszych pociech) wyobraźnia. Warto zatem potraktować książkę nie tylko jako zbiór tekstu i ilustracji, ale szerzej – jako punkt wyjścia do dalszej zabawy z dzieckiem.

A jeśli poszukujecie pomysłu na wspólny wakacyjny czas – zajrzyjcie koniecznie do naszej księgarni, w której aktualnie trwa nasza promocja „Wakacje jak z bajki”!

Książeczki dla dzieci promocja

Zobacz również

Napisz komentarz