Jak zaczęła się Twoja przygoda z ilustracją dla dzieci?

Odkąd pamiętam lubiłam rysować i malować. Jako dziecko przerysowywałam bohaterów bajek i tworzyłam swoje, wymyślone postacie. Nie rozstawałam się z kredkami świecowymi. Malowanie – to był dla mnie najlepszy
sposób na nudę:) Kilka lat temu ktoś mnie poprosił o stworzenie plakatu do przedstawienia dla dzieci. Zaczęłam malować muchomorki, stare drzewa z oczami i tajemnyczymi drzwiczkami… i poczułam, że to jest TO, co chciałabym w życiu robić już zawsze. Podobnie jak w dzieciństwie malowanie, sprawiło mi ogromną frajdę. Postanowiłam, że pójdę w tym kierunku.

Co jest największą inspiracją W Twojej pracy?
Inspirację odnajduję na wielu płaszczyznach. Inspiruje mnie treść książki, do której tworzę ilustracje. Inspiruje mnie przyroda, podróże, wtedy odpoczywam i moja uwolniona głowa zaczyna tworzyć obrazy. Czasem zainspiruje mnie jakiś drobiazg: liść, kształt kałuży, kleks tuszu….

Co jest największym wyzwaniem w tworzeniu ilustracji dla dzieci?

My dorośli często zamykamy świat w pewnych określonych ramach. Natomiast dzieci mają otwarte umysły i inaczej postrzegają to, co je otacza. Dla nich obłoki na niebie mogą być watą cukrową, cień to nocny przyjaciel, a smoki istnieją naprawdę, tylko ich nie widać, bo ujawniają się, kiedy śpimy;) Wyzwaniem jest zburzenie w sobie tych ram dorosłości i spojrzenie na świat z perspektywy oczu dziecka.

Dlaczego zdecydowałaś się na zilustrowanie bajki modułowej? Skąd pomysł na wygląd głównych bohaterów?

Lubię podejmować nowe, ciekawe wyzwania. Do zilustrowania postaci zainspirował mnie opis stworzony przez autorkę bajki. Wyobraźnia podpowiedziała resztę:)

Smoki Momo i Kiki mają również swoje maskotki. Co czuje ilustratorka, kiedy jej bohaterowie nabierają “realnych” kształtów?

Unoszę się 5 cm nad ziemią:)

Jakie masz ilustracyjne plany na przyszłość?

Chciałabym zilustrować jeszcze niejedną książkę dla dzieci i nadal rozwijać w tym kierunku. Mam kilka pomysłów i czas pokaże, który z nich uda mi się zrealizować.

Co chciałabyś powiedzieć przyszłym czytelnikom bajek modułowych?

Dzieciom chciałabym życzyć wspaniałej zabawy i przygody w towarzystwie smoków, a rodzicom w trakcie odkrywania wraz dziećmi fragmentów bajki – powrotu do dzieciństwa

___________________________________________

Oko w oko  z ilustracjami Agaty Krzyżanowskiej można spotkać się na:

blogu ilustratorki:  http://ilustracjeagatakrzyzanowska.blogspot.com/
oraz na Facebook’u: przejdź do profilu i Instagramie: @agatakrzyzanowskailustrator

Zobacz również

Napisz komentarz